טקס יום הזיכרון המשותף

טקס יום הזיכרון המשותף 2018-03-23T01:45:51+00:00

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מבקש להזכיר שהמלחמה אינה גזירת גורל אלא בחירה אנושית

הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו

השנה נקיים את טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני בפעם ה- 13, הפעם בסימן "זוכרים עתיד משותף", ונתייחד ביחד, שני הצדדים, עם הכאב והשכול. האירוע יתקיים ביום ג', 17 לאפריל 2018, בשעה 21:00 בגני יהושע בפארק הירקון, ואתם מוזמנים להיות שם יחד איתנו. פרטים נוספים יפורסמו לקראת האירוע.

לקראת טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני 2018

הרעיון לקיום יום זיכרון משותף, ישראלי ופלסטיני, החל בשנת 2006 ביוזמתו של בומה ענבר, אב שכול אשר איבד את בנו יותם בלבנון בשנת 1995, ומספר פעילי שלום נוספים, בשיתוף פעולה עם תנועת "לוחמים לשלום". היוזמה המשותפת נועדה להעביר מסר ברור לשני העמים ולהבהיר כי כאב השכול והמלחמה פוגעים ומשפיעים על חייהם של שני הצדדים. בשנים האחרונות הצטרף פורום המשפחות השכולות לארגון ולהפקת הטקס כשותף פעיל.

יום הזיכרון המשותף מתקיים בכל שנה במקביל ליום הזיכרון הישראלי, כאשר הבחירה במועד זה מבקשת לזכור ולהכיר בכאבם של שני הצדדים בסכסוך, ולהזכיר שמלחמות אינן גזירת גורל נצחית וכי דרך הנקמה לא תחזיר את אהובינו לחיים, אלא תביא לשנאה ושפיכות דמים. הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ובמיוחד בקרב אלו ששילמו את מחירו הכבד של הסכסוך, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו.

מאז הטקס הראשון מספר הנוכחים מכפיל את עצמו מדי שנה, וכיום מגיעים לטקס אלפי משתתפים משני הצדדים, בני משפחות שכולות והציבור הרחב, אשר בהשתתפותם מחזקים את התקווה ותורמים לקידום השלום ולהפסקת המלחמות.

במהלך השנים האחרונות לקחו חלק בפעילות זו, רבים מאנשי הספרות והאמנות הבולטים והחשובים, כגון: יוני רכטר, זוכה פרס ישראל הפרופ' יהודה (גד) נאמן, הזמרים אלון אולארצ'יק, אחינועם ניני ומירה עווד, פרופ' אווה אילוז, העיתונאי אליעזר יערי ואחרים. הטקס זוכה לסיקור תקשורתי הולך וגובר, ובשנים האחרונות נאלצנו להתמודד עם הפגנות וניסיונות של פוליטיקאים ופעילי ימין לסכל אותו.

בשנת 2017 השתתפו ביום הזיכרון המשותף מספר חסר תקדים של 4,000 איש שגדשו את האולם בתל האביב, יחד עם יותר מ- 600 איש שהשתתפו בטקס מקביל בבית ג'אלה. בו-זמנית אורגנו פעילויות והקרנות בשידור חי בקריית טבעון ובמקומות שונים בעולם (גרמניה, שוויץ, ארה"ב וכו'). המשתתפים בפעילויות אלו קראו לבניית גשרים בדרך לפיוס.
פעילויות אלו זכו לקבל תשומת לב תקשורתית רבה. אחת הסיבות לכך היא ביטול היתרי הכניסה לפלסטינים בהתאם להוראת שר ביטחון אביגדור ליברמן במהלך הימים שקדמו לאירוע, וכן כתוצאה מגל של מחאות אינטנסיביות בהובלת פעילי הימין הקיצוני, יואב אליאסי (הצל), איתמר בן-גביר, מיכאל בן-ארי ואחרים. למרות האלימות וגילויי השנאה נגד המשתתפים, החליט פורום המשפחות השכולות שלא להתפתות לשנאה ולמתקפות, אלא להמשיך לעבוד למען עתיד טוב יותר עבור ילדינו, הישראלים והפלסטינים כאחד.

אנו מזמינים אתכם להצטרף לקמפיין גיוס ההמונים, ולפעול יחד איתנו להבטחת קיומו של הטקס. כל תרומה תאפשר לנו להמשיך וליצור דרך לאלו הרוצים לתת מקום לאובדן באשר הוא אובדן, לאלו המאמינים בקידום השלום ובהפסקת האיבה, לאלו הפועלים ליצירת הגשר הנדיר והעדין של הקשבה והכרה.


ארבעת הדוברים מטעם פורום המשפחות השכולות – בטקס יום הזיכרון 2017

Loading...