טקס יום הזיכרון המשותף

טקס יום הזיכרון המשותף2019-03-23T16:53:10+00:00

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מבקש להזכיר שהמלחמה אינה גזירת גורל אלא בחירה אנושית

הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו

הרעיון לקיום יום זיכרון משותף, ישראלי ופלסטיני, החל בשנת 2006 ביוזמתו של בומה ענבר, אב שכול אשר איבד את בנו יותם בלבנון בשנת 1995, ומספר פעילי שלום נוספים, בשיתוף פעולה עם תנועת "לוחמים לשלום". היוזמה המשותפת נועדה להעביר מסר ברור לשני העמים ולהבהיר כי כאב השכול והמלחמה פוגעים ומשפיעים על חייהם של שני הצדדים. בשנים האחרונות הצטרף פורום המשפחות השכולות לארגון ולהפקת הטקס כשותף פעיל.

יום הזיכרון המשותף מתקיים בכל שנה במקביל ליום הזיכרון הישראלי, כאשר הבחירה במועד זה מבקשת לזכור ולהכיר בכאבם של שני הצדדים בסכסוך, ולהזכיר שמלחמות אינן גזירת גורל נצחית וכי דרך הנקמה לא תחזיר את אהובינו לחיים, אלא תביא לשנאה ושפיכות דמים. הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ובמיוחד בקרב אלו ששילמו את מחירו הכבד של הסכסוך, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו.

מאז הטקס הראשון מספר הנוכחים מכפיל את עצמו מדי שנה, וכיום מגיעים לטקס אלפי משתתפים משני הצדדים, בני משפחות שכולות והציבור הרחב, אשר בהשתתפותם מחזקים את התקווה ותורמים לקידום השלום ולהפסקת המלחמות.

במהלך השנים האחרונות לקחו חלק בפעילות זו, רבים מאנשי הספרות והאמנות הבולטים והחשובים, כגון: יוני רכטר, זוכה פרס ישראל הפרופ' יהודה (ג׳אד) נאמן, הזמרים אלון אולארצ'יק, אחינועם ניני ומירה עווד, פרופ' אווה אילוז, העיתונאי אליעזר יערי, ד״ר אמאל אבו סעד, הסופר זוכה פרס ישראל דויד גרוסמן ואחרים. הטקס זוכה לסיקור תקשורתי הולך וגובר, ובשנים האחרונות נאלצנו להתמודד עם הפגנות וניסיונות של פוליטיקאים ופעילי ימין לסכל אותו.

בשנת 2017 השתתפו ביום הזיכרון המשותף מספר חסר תקדים של 4,000 איש שגדשו את האולם בתל האביב, יחד עם יותר מ- 600 איש שהשתתפו בטקס מקביל בבית ג'אלה. בו-זמנית אורגנו פעילויות והקרנות בשידור חי בקריית טבעון ובמקומות שונים בעולם (גרמניה, שוויץ, ארה"ב וכו'). המשתתפים בפעילויות אלו קראו לבניית גשרים בדרך לפיוס.
פעילויות אלו זכו לקבל תשומת לב תקשורתית רבה. אחת הסיבות לכך היא ביטול היתרי הכניסה לפלסטינים בהתאם להוראת שר ביטחון אביגדור ליברמן במהלך הימים שקדמו לאירוע, וכן כתוצאה מגל של מחאות אינטנסיביות בהובלת פעילי הימין הקיצוני, יואב אליאסי (הצל), איתמר בן-גביר, מיכאל בן-ארי ואחרים. למרות האלימות וגילויי השנאה נגד המשתתפים, החליט פורום המשפחות השכולות שלא להתפתות לשנאה ולמתקפות, אלא להמשיך לעבוד למען עתיד טוב יותר עבור ילדינו, הישראלים והפלסטינים כאחד.

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני ה- 13 נערך ב- 17 באפריל 2018, לראשונה תחת כיפת השמיים, בגני יהושע – פארק הירקון. לטקס, שעמד בסימן "זוכרים עתיד משותף", הגיעו 7,000 בני אדם, ישראלים ופלסטינים, אשר ביקשו לזכור ולהתחבר ביחד, בכאב ובתקווה.
לצפייה בטקס המלא

לצפייה בתקציר טקס 2018


בין המשתתפים בטקס השנה, זכינו להאזין לדבריה הכואבים של ד"ר אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, ולנאומו הנוקב של חתן פרס ישראל הטרי, הסופר דויד גרוסמן, אשר הודיע על הבמה כי בכוונתו לתרום מכספי זכייתו לטובת פורום המשפחות השכולות. עוד דיברו חברי הפורום מהא סלאח, עדי כחלון צ'רנוברודה, ג'יהאד זראייר ויובל רוט.
השנה, יותר מתמיד, נתקלנו במחסומים רבים בהפקת האירוע. לאחר אירועי האלימות שהתרחשו מחוץ לאולם הטקס בשנה שעברה, התקשנו למצוא מקום שיסכים לארח אותנו. לשמחתנו, בעזרתם של חברים ומבקשי טובת האירוע, קיבלנו אישור לקיים את הטקס בגני יהושע בתל אביב.
המעבר לטקס בשטח פתוח תרם רבות גם לאווירה וגם ליכולת שלנו להכיל את המשתתפים הרבים שהגיעו, אך הצריך משאבים כלכליים רבים מבעבר. כדי לכסות את הוצאות האירוע פתחנו קמפיין גיוס המונים, אשר עלה על כל ציפיותינו. הנכונות של אנשים רבים לתרום ולסייע בכדי להוציא את האירוע לפועל הדהימה גם אותנו.
לצערנו, גם השנה פעלו כוחות רבים בניסיון לפגוע בקיומו של הטקס ובמשתתפיו. בקשת האישור שהעברנו למשרד הביטחון, לכניסתם של חברי הפורום הפלסטינים לישראל, ולהשתתפותם יחד איתנו באירוע, סורבה משיקולי "טעם רע" על ידי שר הביטחון, אביגדור ליברמן. באמצעות עורכת הדין גבי לסקי, מ"האגודה לזכויות האזרח", הגשנו עתירה על החלטת שר הביטחון לבג"צ. לאחר הדיון, ממש בבוקרו של האירוע, זכינו בעתירה ובית המשפט חייב את משרד הביטחון לאשר את בקשתנו.
בנוסף, גם השנה התאספו מחוץ למתחם האירוע פעילי ימין רבים, בראשם יואב אליאס ("הצל") ואיתמר בן גביר, בניסיון לשבש את האירוע. לאור ניסיון השנה הקודמת, דאגו כוחות המשטרה להרחיק את המפגינים ממשתתפי האירוע, ואת הערב סיימנו ללא אירועים חריגים.
כך זכינו לקיים את האירוע יחד, ישראלים ופלסטינים, מאוחדים וחזקים מתמיד.

לפניכם נאומי הדוברים בטקס השנה – ד"ר אמאל אבו סעד מאום אלחירן, אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שנהרג בפינוי האלים של הכפר לפני כשנה, הסופר דויד גרוסמן, וארבעת חברי פורום המשפחות השכולות – מהא סאלח, עדי כחלון צ׳רנוברודה, ג׳יהאד זראייר ויובל רוט:

דויד גרוסמן

אמאל אבו סעד

מהא סאלח

עדי כחלון צ׳רנוברודה

יובל רוט

ג׳יהאד זראייר

ארבעת הדוברים מטעם פורום המשפחות השכולות בטקס יום הזיכרון 2017:

Loading...